پوشش روسری با ویژگی های متفاوتی قابل تقسیم بندی است. یکی از این ویژگی ها اندازه روسری است.

همانطور که میدانید قواره همان اندازه روسری می باشد و یکی از نکات مهم برای خرید روسری و حتی شال، اندازه قواره آن است.

ممکن است بعضی وقت ها پیش بی آید که شما از طرح و رنگ یک روسری شگفت زده شوید و دوست داشته باشید که آن روسری مال شما باشد.

اما پس از تهیه آن متوجه می شوید که هرجایی و با هر لباسی امکان استقاده از آن را ندارید.

بنابراین توجه به قواره روسری از نکات پر اهمیت در زمان خرید روسری می باشد.

 

موضوع لباس و به ویژه شال و روسری جدید قدمتی به بلندی تاریخ پیدایش بشر دارد. از زمان انسان های نخستین انسان ها از برگ به عنوان پوشش استفاده می کردند اما به مرور زمان لباس و پوشش آن ها تغییر پیدا نمود و استفاده از سر پوش نیز اهمیت ویژه ای یافت. پوشش انسان ها نشان دهنده موقعیت،جنسیت، باور و احساسات و همچنین ملیت افراد می باشد. از سویی دیگر ازگذشته برای نشان دادن تفاوت دو جنسیت زن و مرد از پوشش های مختلف استفاده می کردند. البته تحت تاثیر دین و فرهنگ جوامع پوشش افراد نیز متفاوت است.

شواهد و تاریخ نشان می دهد که حجاب در میان زنان در اکثر جوامع و ملت ها رایج بوده، هر چند که در دوره های تاریخی مختلف پادشاهان مخالفت های بسیاری با پوشش زنان و روسری و شال به عنوان سر پوش داشتند. اما با این وجود این نوع پوشش هیچگاه هرگز به طور کامل از بین نرفت. دانشمندان معتقد هستند که قدمت حجاب زنان به دوره قبل از تاریخ و عصر حجر باز می گردد. البته حجاب و مذهب  و تمدن بشری بر اساس باورهای دانشمندان و مورخان رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند و به میزانی که یک جامعه متمدن تر باشد با پوشش بیشتری همراه خواهد بود.

 

انواع قواره روسری

  • قواره ۶۵ در ۶۵

  • یکی از کوچکترین اندازه روسری، قواره 65*65 است. این قواره روسری بیشتر حکم تزئینی را دارد و به عنوان دستمال گردن و مچ استفاده می‌شود. جالب است بدانید که اخیرا آقایان بیشتر از خانم‌ها از این سایز روسری به عنوان زیباتر شدن استایل خود استفاده می‌کنند. از طرفی روسری‌های که قواره آن‌ها65*65 است به عنوان روسری کودکان معروف هستند.
  • قواره ۷۵ در ۷۵

  • این اندازه روسری معمولا از جنس حریر، ساتن، ابریشم است. یکی از کوچکترین روسری‌هایی است که است که قابل پوشیدن است. اما امروزه از این سایز روسری کمتر استفاده می‌شود. بیشتر افراد علاقمند به استفاده از روسری‌هایی با قواره بزرگ هستند.
  • سایز روسری کوچک امسال ترند شده و طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده این نوع روسری را می توان در مهمانی ها و با لباس کژوال ست کرد. طرفداران این نوع روسری می توانند آن را با شومیز اور سایز مانتو کتی و یا با دامن و مانتو و لباس های کژوال ست کنند.

    قواره ۹۰ در ۹۰

  • این سایز روسری یکی از متداول‌ترین روسری‌هایی است که خانم‌ها برای زیباتر شدن استایل خود از آن استفاده می‌کنند. باید بگوییم با توجه به این موضوع که سلیقه هر فردی متفاوت است و نمی‌توان تعریف کرد که دقیقا برخی از قوار‌ه‌های روسری مناسب چه مکانی هستند. لازم است بگوییم از این قواره از روسری، بیشتر برای مجلس و مهمانی استفاده می‌شود.
  • قواره ۱۲۰ در ۱۲۰ و ۱۴۰ در ۱۴۰

  • این اندازه روسری یکی از محبوب‌ترین قواره‌ها است که امروزه بیشتر از قواره‌های دیگر خرید و استفاده می‌شود. این مدل از روسری را هر جایی می‌توانید استفاده کنید. اما حتما درزمان خرید به جنس آن و فصلی که در آن هستیم توجه داشته باشید. تنوع طرح و رنگ این سایز از روسری به اندازه‌ای زیاد است که می‌توانید با توجه به سلیقه، رنگ مانتو، کیف و کفش و … انتخاب و خریداری کنید.

شال‌ها هم همچون روسری ازقواره‌های مختلفی برخوردار هستند. معمولی ترین‌ اندازه‌ای شال، 70*180 است. اما قواره‌های دیگری همچون 80*180، 70*160، 90*200، 100*280 نام برد. شال‌های دو متری در عرض‌های مختلف نیز یکی از آن شال‌های پرطرفدار و محبوبی است که اخیرا بسیار زیاد از آن استفاده می‌شود.  این سایز شال یه شال هنرمندی معروف است.

 

راهنمای انتخاب صحیح روسری و شال

شما باید با‌ توجه‌ به مکانی که در آن حاضر می‌شوید نوع شال یا روسری خود را انتخاب کنید. مثلاً برای کاربرد روزمره استفاده از روسری با سایز متوسط مناسب است. انتخاب جنس شال هم به فصلی که در آن قرار دارید بستگی دارد. برای روزهای بهاری و تابستانی بهتر است از جنس‌های نخی برای استایل کژوال خود بهره ببرید که هم سبُک است و هم خنک. اگر برای رفتن به مهمانی رسمی به‌دنبال مدل شال و روسری هستید از سایز‌های متوسط و جنس ساتن‌ ابریشم استفاده کنید.
برای رفتن به جشن عروسی متناسب با استایل و پوششتان از شال یا روسری مجلسی حریر، ابریشم یا ساتن بهره ببرید. برای چنین مراسمی سایز دلخواهتان را انتخاب کنید.